Zapisz się do newslettera

I UZYSKAJ

DOSTĘP

PREMIUM

ARTYKUŁY EKSPERCKIE

profesjonalne doradztwo

ukryte rabaty

Do pracy z psem?

Dobrzy pracodawcy prześcigają się benefitach. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że szczęśliwy i doceniony pracownik jest bardziej zaangażowany w rozwój firmy oraz zwiększa swoją efektywność. Obecność ukochanego pupila w miejscu pracy daje podobne efekty. Potwierdzają to różnego rodzaju badania, jak te przeprowadzone przez brytyjską organizację Blue Cross, z których wynika, że ponad 90 procent pracodawców pozwalających na przychodzenie pracownikom do pracy ze swoimi pupilami, zauważyło poprawę atmosfery w firmie. Według raportu Pet-Friendly Workplace PAWrometer wynika, że aż 82 proc. pracowników stwierdziło, iż możliwość zabierania do pracy swojego czworonoga spowodowała, że ich lojalność wobec pracodawcy wzrosła.

Jakie korzyści przyniesie nam obecność ukochanego zwierzaka pod firmowym biurkiem?

1. NIŻSZY POZIOM STRESU

Już sam widok ukochanego psa pozwala nam na chwilę oderwać się od codziennych stresów. Dodatkowo przerwa w pracy musi być połączona ze spacerem po pobliskim parku, a nie ma lepszego sposobu na zresetowanie umysłu niż spokojna przechadzka i towarzystwo psiego przyjaciela.

2. SPOKÓJ

Zamiast zamartwiania się, czy pupil znów jest smutny po naszym wyjściu, pogryzł kolejne buty, czy wystarczy mu wody w misce, mamy wszystko pod kontrolą. Paradoksalnie obecność psa zamiast rozkojarzyć, pozwala w 100% skupić się na bieżących zadaniach.

3. POPRAWA SAMOPOCZUCIA

Zerkamy na naszego pupila, ten ochoczo wstaje i merdając ogonem nastawia się do głaskania. To zawsze poprawia humor, a pozytywne nastawienie to klucz do udanego dnia w pracy.

A co ma z tego nasz pupil?

Dla większości psów, obecność ludzi oznacza radość i głaskanie. Dla takich towarzyskich psów, spędzenie dnia w tak ruchliwym miejscu jakim jest biuro, będzie ciekawą przygodą. A do tego cały czas mają na oku swojego ukochanego Opiekuna.

Przydatne komendy:

- „NA MIEJSCE I ZOSTAŃ” – zdarza się, że musisz na chwilę wyjść (toaleta, szybka rozmowa z szefem) i wolisz, żeby pies został na chwilę sam. Koniecznie zabierz ze sobą posłanie lub kocyk i wcześniej przećwicz komendę w domu.

- „DO MNIE” - jeśli Twój pupil właśnie zwiedza biuro i stwierdza, że koniecznie chce się przywitać z najbardziej zabieganą osobą, która przy okazji nie przepada za zwierzętami, skuteczne przywołanie będzie niezbędne. Pamiętajmy, żeby zapewnić wszystkim komfort w miejscu pracy. 

Kiedy lepiej odpuścić?

- STRACHLIWY PIES - Jeśli Twój pies jest strachliwy, nie lubi towarzystwa obcych ludzi i hałasu, pobyt w biurze może być dla niego bardzo stresujący. Taka sytuacja może przynieść więcej szkody niż pożytku, a w efekcie będziemy mieli uwrażliwionego psa, który coraz gorzej reaguje na nowe osoby.

- SZCZENIAK - Jeśli Twój maluch nie zna jeszcze żadnych zasad, jego pobyt w miejscu pracy może Cię bardzo rozpraszać. Tak młode psy mają mnóstwo energii i ciężko je będzie zachęcić do spokojnego leżenia w jednym miejscu. Jeszcze gorzej, jeśli psiak nie opanował w 100% zasad nauki czystości.

- HIPERAKTYWNY - Twój psiak to maniak aktywności? Ciężko mu pozostać w jednej pozycji dłużej niż 2 minuty? Przed podjęciem decyzji o wspólnych wyjściach do pracy proponuję trening wyciszania się.

Niektórzy pracodawcy poszli o krok dalej i przed podjęciem decyzji na pobyt psa w biurze, konsultują każdy przypadek z psim behawiorystą. Taki specjalista już po paru chwilach pobytu psa w miejscu pracy może ocenić,  czy pies czuje się w takim miejscu dobrze. 

Agata Jarocińska 
Certyfikowany Trener psów

Dodaj komentarz

Wszystkie pola są wymagane